Problematika srážek ze mzdy, platu, odměny nebo jiných příjmů v roce 2019/2020

Termín: pondělí 16. prosinec 2019 - zahájení v 9:00 hodin (9:00 - 13:30 h)
Místo: PRAHA 1, Vzdělávací centrum TSM, Opletalova 1417/25 (vchod dvorním traktem, zadní budova, recepce č. 2)
Učebny se nachází ve středu Prahy, naproti Hlavního nádraží, 200 m od Václavského náměstí. Ve vzdálenosti několika desítek metrů je stanice metra linky C - Hlavní nádraží a zároveň jedno z pražských železničních nádraží. Do 2 minut chůze jsou dostupné i tramvajové linky. Z Florence metro C (směr Háje), výstup Hlavní nádraží. Z Hlavního nádraží 5 minut chůze.
Mapa
Zvětšit mapu
PRAHA 1, Vzdělávací centrum TSM, Opletalova 1417/25 (vchod dvorním traktem, zadní budova, recepce č. 2)
Cena: 1.900,- Kč ( v ceně je zahrnuta DPH, coffee break, písemný materiál )
Přednáší: Zdeněk KŘÍŽEK

specialista na mzdovou a personální problematiku

    
Další semináře s tímto lektorem
Akreditace:
Program: Cíl semináře: Seminář je zaměřen na výklad provádění srážek ze mzdy, platu nebo odměny u zaměstnanců. Je určen především pro mzdové účetní, personalisty a osoby zabývající se problematikou exekucí. Na tomto semináři se posluchači seznámí se současnou právní úpravou v dané problematice, pro rok 2019, a to nejen formou podrobného výkladu, ale především pomocí názorných příkladů provádění srážek, a to podle posledního právního výkladu.                          
Úroveň kurzu: Pro mírně pokročilé a zkušené mzdové účetní.                          
Obsah semináře:
1) Právní předpisy související s problematikou srážek pro rok 2019.
2) V jakých případech se sráží ze mzdy, platu, nebo odměny.
Srážky ve smyslu Zákoníku práce. Co může zaměstnavatel srazit bez souhlasu zaměstnance. Co může zaměstnavatel srazit pouze se souhlasem zaměstnance. Pojem výkon rozhodnutí – exekuce. Srážka ze mzdy nad rámec Zákoníku práce. Evidence o prováděných srážkách.
3) Dohody o srážkách ze mzdy, platu.
Dohody o srážkách ze mzdy podle Zákoníku práce – penzijní připojištění, soukromé životní pojištění, a další srážky po dohodě zaměstnavatel zaměstnanec – viz § 146. Srážky ze mzdy v případech způsobené škody zaměstnancem zaměstnavateli. Dohoda o srážkách ze mzdy ve smyslu Občanského zákoníku viz. § 2045. Vzory, postupy.
4) Okruh příjmů, ze kterých se provádí srážky.
Mzda, plat, odměna či jiné příjmy zúčtované zaměstnavatelem zaměstnanci. Souběh příjmů u jednoho zaměstnavatele. Způsob provádění srážek. Daňové bonusy, roční vyúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti – přeplatky a doplatky na daňových bonusech. Odstupné, odchodné. Příjmy podle Zákoníku práce - § 145, příjmy podle OSŘ - § 299 v roce 2017.
5) Pořadí srážek ze mzdy – přednostní a nepřednostní pohledávky.
Postup řazení jednotlivých právních titulů – občanský soudní řád přednostní pohledávky, jednotlivé právní tituly rozhodnutí soudních, a správních orgánů - § 279 OSŘ.
6) Postup při provádění srážek ze mzdy a jejich rozsah.
Životní a existenční minimum, zjištění tzv. výpočtové základny pro určení nezabavitelných částek, nezabavitelná částka na povinného a další nezabavitelná částka na vyživované osoby v roce 2019. (rodinné příslušníky povinného) ve smyslu Občanského zákoníku. Specifické případové studie. Určení částek k uspokojení přednostních nebo nepřednostních pohledávek. Zjištění tzv. ještě další použitelné částky k uspokojení pohledávek. Souběh příjmů od více plátců.
7) Specifika při posuzování srážek při výkonu rozhodnutí – soudní, správní výkon rozhodnutí. Exekuční příkaz a jeho obsah. Součinnost plátce mzdy povinného a exekutora – podávání informací.
Nařízení exekuce – doručování, datové schránky, právní tituly, právní moc-vykonatelnost. Změna plátců mzdy – povinnosti plátce mzdy, zápočtový list, informační povinnost ve smyslu Občanského soudního řádu – soud, další orgány. Souběžné příjmy a postupy při provádění srážek. Srážky při oddlužení, tzv. osobní bankrot, povinnosti zaměstnavatele. Srážky z jiných příjmů – náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti za prvních 14 dnů a následná výplata nemocenského. Postupy zaměstnavatele vůči místně příslušné správě sociálního zabezpečení jako plátci jiného příjmu (nemocenského, peněžité pomoci v mateřství). Zákon o exekutorech – povinnosti exekutorů vůči zaměstnavatelům. Insolvence zaměstnance. Postupy při provádění srážek v insolvenčním řízení a po jeho skončení.
8) Praktické příklady – případové studie, doporučené postupy – vzory, vnitřní firemní předpisy týkající se postupu při provádění srážek.
9) Závěr semináře, diskuse, odpovědi na otázky. 
      

Vytisknout informace o kurzuVytisknout informace o kurzu

Závazná přihláška

Položky označené symbolem * jsou povinné.

Informace ohledně zpracování osobních údajů najdete zde

Seznam účastníků:
Titul:
*Jméno:
*Příjmení:
Titul:
Další účastník:

V případě, že požadujete vegetariánské menu, u seminářů, kde je uveden oběd, prosíme o sdělení v poznámce.

Poznámka:

Informace ohledně zpracování osobních údajů najdete zde

KURZ Problematika srážek ze mzdy, platu, odměny nebo jiných příjmů v roce 2019/2020 16.12.2019